СЬОРЕН КИРКЕГОР
/ 1813 – 1855 Г. /
По Исак Паси
Киркегор е от авторите с нещастна съдба, от онези, чиито идеи изпреварват времето и поради това остават чужди, непризнати от съвременниците. За разлика от мислители като Кант, Фихте, Шелинг, Хегел, които още приживе стигат до върховете на популярността, признанието и славата, Киркегор остава слабо забелязан, за да бъде век по-късно признат като един от пророците на модерната философия и да разпростре влиянието си от интелигенцията на малка Дания до много от най-авторитетните направления във философията и изкуството на Европа н Америка. Автор на повече от десет приживе излезли книги, на близо толкова публикувани след смъртта му, на около двадесет тома дневници, през своите двадесет продуктивни години Киркегор създава огромно творчество, което говори не само за невероятната производителност на неговия талант, но и за начина, по който той е виждал смисъла на своя живот — живот, отдаден на търсенето на истината и на себе си чрез текста, живот, проявяващ се чрез текста, живот на истински homo scribens.
Рядко личният живот на един философ до такава степен е прониквал в неговата философия, дори и в по-дребните й детайли, както това е станало с философията на Киркегор. Бащата на Киркегор — веднъж в труден момент през ранното си детство проклел бога и така според сина навлякъл божието отмъщение над целия род — става Авраам, първоотецът, готов да пожертвува сина си; сам Киркегор през целия си живот се вижда като Исаак, като отреден за жертва; безмерните апологии на Дон Жуан и донжуанството в естетическата част (естетическия стадий на живота) на философията му сякаш компенсират избраното или принудителното абсолютно целомъдрие на философа; неосъщественият по негово искане брак с Регина Олсен освен чувството за вина, съпровождало го през целия му живот, поражда — вече на теоретическа плоскост — и безмерната възхвала на брака в етическата част (етическия стадий на живота) на философията му, която възхвала също може да се разглежда като компенсация на неосъществени матримониални проекти; апотеозът на религиозното в геологическата част (религиозния стадий на живота) на философията на Киркегор е съвсем лесно да се обясни с християнското възпитание и протестантското благочестие, които пронизват целия живот на философа и които еднакво мотивират и неговата отдаденост на бога, и суровата борба, която той особено през последните години на живота си води срещу официалната датска църква и нейните представители. А подигравките, на които го е подхвърляла датската преса, карикатурите в популярното копенхагенско издание Корсар, насмешките на децата от улицата, когато е правил любимите си разходки, естествено формират много от настроенията на Киркегор срещу публичността, популярността, журналистиката, които далеч предшестват аналогични идеи на Шпенглер, Ортега-и-Гасет и други мислители от по-ново време. В своя Дневник (от последните години) Киркегор записва: „Най-низката степен, до която хората могат да изпаднат пред Бога, се определя с думата журналист… Ако бях баща и имах дъщеря, която е съблазнена, аз не бих се отчаял; бих се надявал на нейното спасение. Но ако имах син, който е станал журналист и е бил такъв в продължение на пет години, аз бих се отрекъл от него.”
И без да се прибягва до известното учение на Фройд за сублимацията, за отреагирането на потиснатите комплекси като модел за теоретическо обяснение на контраста личен живот — философско учение, не може да не направи впечатление този наистина поразяващ факт, че никой философ не е възпял, именно възпял, любовта, сексуалната, по-добре от сексуално безсилния Киркегор, че никой не е видял в прелъстяването изкуство, абсолютно естетическо начало, както лишеният от какъвто и да е опит в това поприще Киркегор, че никой не е схванал поезията на брака, на семейния живот по-добре от този обречен безбрачник Киркегор, че никой не е видял рисковете на публичността по-добре от самотника Киркегор. Философията на Киркегор е животът на Киркегор може би само в онази степен, в която философията на Паскал е животът на Паскал. Дори и в жанрово отношение делото на Киркегор е строго подчинено на неговия живот. Тези огромни, разположени на стотици страници, негови Дневници са всъщност неговите безкрайни вътрешни монолози, водени през целия му самотен живот, в тишината на работната стая, в уединението на съществуването му, монолози, които – написани – стават единствено средство за облекчаване на душата му. Унамуно е схванал точно същността на този живот, когато го е нарекъл „трагична поема на героична самота”. Може би и затова съществуването, екзистенцията става основна тема на философията на Киркегор, която не без основание се разглежда като действителна предходница не само на ортодоксалния екзистенциализъм през XX век, но и на други философски школи, така или иначе свързани с по-широкото направление на „философията на живота”.
Философията на Киркегор започва и завършва с индивида, индивидът е действителният корен, сърцевината, истинското средоточие на тази философия. Философията не трябва да се занимава нито с природата на природното цяло, нито със законите, чрез които и благодарение на които може да се познае това цяло…. тя трябва да помогне на индивида да направи своя избор сред предоставените му форми на живота. Индивидът не трябва да се разглежда като отношение между две или повече същности, той е сам, единен, център на сила, енергия, дух, избор и решение.
И все пак какъвто и да е животът на философа, той сам прави философията си, защото много други с най-сходна биография не биха се издигнали и до подстъпите на философското ù осмисляне. Защото от един несполучлив годеж, от мъката на една невъзможна любов, от огорченията, предизвикани от една несправедлива публична критика, изобщо от такива нищожни и незначителни факти на външния живот да се стигне до богатата душевност и до рефлектирането ù във философия.
За разлика от Артур Шопенхауер Сьорен Киркегор започва своето философстване, когато абсолютното господство на Хегеловата философия в Германия е вече попреминало, когато разложителните процеси в могъщата школа са вече доста напреднали, когато верните ученици са се разделили на крила, между които се води борба. … Систематичността в мисленето, опитът всяко нещо да се постави на определено място в един гигантски механизъм, строгото троично разчленяване на всичко духовно и материално (знаменитите триади) и — може би на първо място — опитът самият човек да се представи само като просто средство на победоносното шествие на Идеята, Разума, Историята, Необходимостта, защото той, човекът, заедно с цялата енергия и субективно могъщество на целите си, без да съзнава това, се оказва най-обикновен инструмент на всемогъщите Идея, Разум, История и т. н., дълбоко възмущават Киркегор, който вижда в тях тотално посегателство спрямо човека, спрямо неговата свобода и самостоятелност, които именно като най-висши ценности трябва да са първопредметът на всяка философия и на всяко философстваме. И както и да се оценяват философията на Киркегор и неговият бунт против Хегел, не ще може да се отрече тяхната хуманистична насоченост, тяхното може би илюзорно, но във всеки случай изстрадано-искрено намерение да се защитят човекът, личността, индивидът, свободата, независимостта — все моменти или страни на онова, което Киркегор събирателно нарича съществуване, екзистенция.
Според Киркегор триадичността е отличителна особеност на субективната диалектика, която той противопоставя на обективната, на Хегеловата, в същата степен, в която противопоставя и своя ирационализъм на Хегеловия (и на цялата немска класическа философия) рационализъм.
Субективната диалектика, разбрана като екзистенция, преминава пред три етапа: естетически, етически и религиозен, които образуват триадата на личното преживяване. Може да се открие някакво сходство на тази триада с Хегеловата триада на развитието на Абсолютния дух (духът, който свободно се съзерцава, е изкуство, духът, който благоговейно се представя, е религия, а духът, който мисли н познава своята същност чрез понятия/ е философия) и това несъмнено показва силата на традицията на триадичното систематизиране не само в немската класическа философия, но и в школите, които се оформят в противопоставяне и борба срещу класиците, но които именно поради това, движейки се з мисловния кръг, начертан от опонентите, възприемат и нещо от онова, на което се противопоставят и с което спорят.
В Киркегоровата триада моментът противопоставяне е главният и от него идва същността на нейната тристепенност. По-важна е обаче разликата в самото разбиране на природата на естетическото, етическото и религиозното. При Киркегор те са три начина на виждане и отношение към нещата, три стадия, три сфери на човешкото съществуване, които човек свободно избира и чието предимство той свободно решава, трите сфери не са закон на обективното развитие (както е при Хегел), а дадена на индивида възможност за избор, решение и удовлетворение. Киркегор разглежда естетическия, етическия и религиозния стадий като самостоятелни, обособени, като някакви извечни същности, наподобяващи донякъде застиналата неподвижност на Платоновите идеи. Затова и преходът от една към друга сфера на съществуването не се дължи на някаква вътрешнообуславяща го необходимост, нито пък на силата на отрицанието, а на ситуацията, която сам човек си създава. Затова естетическото, етическото и религиозното — различието помежду им не пречи на тяхното единство — са три велики съюзника и същността на човека се проявява във всеки един от тях, а в някакъв смисъл и в тяхната цялост. Диалектиката на Киркегор е не само субективна, но именно поради това и екзистенциална.
Признаването на субективността на трите основни състояния на човека, на екзистенцнята, определя и начина, по който те се обосновават и защищават от Киркегор. И този начин е в явно противоречие с Хегеловия обективен метод на показване на прехода от една към друга степен — от тезата към антитезата до синтезата. За разлика от Хегеловия обективен метод на изложение на тристепенността Киркегор запазва субективното гледище и във формата на показване и доказване на предимствата на различните стадии на човешкото съществуване. И тук както в съдържателен, така и във формален смисъл на помощ на Киркегор идват неговите псевдоними, различните лица, от името на които той обяснява същността и предимствата на различните форми на екзистенцията.
Много са целите, които може да преследва авторът, който пише под псевдоними. Желанието да се скрие под друго име може да се дължи на скромност, на някаква потребност да остане неизвестен, да се опази от политически или религиозни преследвания и репресии, да запази истинското си име за други дела, на които то ще е по-необходимо, и т. н. Повечето от книгите на Киркегор излизат под псевдоними (на брой дванадесет) или разказаното в тях се разказва от името на измислени лица. Но нито една от споменатите причини не може да обясни задоволително Киркегоровата склонност към псевдоними. Ако Или—или (1843) — основното съчинение на Киркегор — внушава, че Виктор Еремита предлага в първия том записки на лицето А, а във втория том — на лицето В, ако в първия том на същото това съчинение главен герой е прелъстителят Иоханес, а във втория — съдията Вилхелм, ако Страх и трепет се издава от името на Йоханес де Силенцио, Повторението (1843) — от името на Константин Констанциус, Философски фрагменти (1844) — от името на Йоханес Климакус, Болест за умиране (1849) — от името на Аити-Климакус и т. н., това трябва да се схваща не като външен и чисто литературен прийом, предпочитащ косвеното пред прякото общуване.
Псевдонимите на Киркегор имат същностен за неговото творчество смисъл – те най-добре изразяват вътрешнодраматургическия принцип на неговите произведения. Когато Виктор Еремита публикува в първия том на Или-или дневника на прелъстителя Йоханес,той иска да ни убеди в правата на естетическото съществуване, да не остави у нас капка съмнение, че именно това съществуване е животът, който всеки трябва да предпочете. Но когато пак Виктор Еремита публикува във втория том на Или-или. Текстовете на съдията Вилхелм, това също така не трябва да остави у нас капка съмнение в предимствата на етическото съществуване – едва сега ние трябва да се разколебаем в самата същност на естетическия живот. Докато тезата остава само теза – по замисъла на автора, – тя не трябва да поражда никаква критика, неудовлетворение или негодувание. Едва антитезата я поставя в неблагоприятно положение, извличайки същевременно всички предимства за себе си, докато по-късно се окаже, че и тя няма много по-голяма стойност от тезата, че на страната на етическото съществуване не са последните доводи, че не то е, което безусловно убеждава, защото висшето съществуване е религиозното, за което обаче чрез псевдоними се застъпват „други” лица и което има други образци. Така Киркегоровите псевдоними са имена на герои, те са философски характери, които трябва да извлекат максимума субективна убедителност от застъпваните от тях тези, докато не се появят други герои, които ще направят същото от своите тези, но вече подкопавайки, разклащайки основите на тезите на предишните герои.
Първата и най-нисша степен на човешкото съществуване е естетическата. Не е случайно, че Киркегор говори не толкова за естетическото като обективно явление, като реалност или част, страна на реалността, нито пък за естетическото съзнание, представа, чувство като чисто субективна даденост, като единствена принадлежност на субекта (както е в хилядолетната философско-естетическа традиция), колкото за естета като човек, като съществуване, като начин на живот и отношение към света – естетическото е екзистенция, форма на цялостно съществуване на човека, а не качество на действителността или свойство на съзнанието. Като форма на съществуване естетическото е различно и противоположно на етическото, а естетиката – на етиката. Но въпреки че естетическото е низшето, а етическото е висшето (или поне по-висшето) съществуване, Киркегор има своя пледоария и в полза на естетическото. „Етическото е толкова скучно във философията, колкото и в живота. Под небето на естетиката всичко е леко, красиво, мимолетно; когато се намеси етиката, всичко става грубо, сухо, безкрайно скучно” (Или—или).
Главната особеност на естетическото съществуване според Киркегор е непосредствеността. А това означава, че естетическият стадий на живота се намира във физическата, а не в духовната природа на човека. Естетически е природният, земният и устременият към земното човек. За него висша ценност е здравето като пълнота и съвършенство на жизнените сили, но така също влюбеността, а още и богатството, властта, почестите. Разбира се, един завършен естетически живот, тоест живот, следващ непосредственото и задоволяващ всяко възникнало желание, е възможен в най-голяма степен за хора, освободени от житейски грижи, а това е по-често при онези, които са обикнати не от благосклонните, а от злите богове. Естетът остава в сферата на непосредственото, докато етикът – и тук е противоположността помежду им – навлиза в сферата на съзнанието. Естетическият човек не избира себе си, както прави това етическият човек, а се влюбва в себе си като Нарцис. Но естетът не е просто епикуреец, ловец на всички н всякакви удоволствия. Истинският естет във все по-малка степен намира наслада в предмета на насладата и във все по-голяма – в наслаждаващия се, тоест в себе си. Условията за насладата продължават да са извън него, но самата наслада е в него, в съществуването му, в което винаги има нещо от нарцисизма. Един от фрагментите, с който започва първият том на Или-или, гласи: „Истинската наслада не се заключава в това, на което се наслаждаваме, а в представата. Ако имах на служба при себе си един верноподанен дух, който, когато пожелая чаша вода, ми носи най-скъпите вина на земята, изкусно размесени в бокал, то аз бих го изгонил, докато не се научи, че насладата не се заключва в това, на което се наслаждавам, а в това да наложа волята си.”
Измежду всички възможни видове наслади Киркегоровият естет е склонен да поставя най-високо любовта, „защото самата любов е естетическото”. И според Киркегор най-съвършеният израз и най-пълното проявление на естетическото, на непосредственото отдаване на непосредственото е еротическото.Естетът-прелъстител записва в своя Дневник: „Аз съм естетик, еротик, човек, разбрал природата и смисъла на любовта, вярващ в любовта, основно изучил всичките ù прояви.” Връзката на естетическото с любовното, с женски любовното Киркегор търси и в това, че всяка отделна жена носи в себе си част от цялото богатство на женствеността – такава част може да се открие във веселата усмивка, в дяволития поглед, в желаещите очи, замисленото лице, бликащия дух, тихата тъга, дълбокото предчувствие, мрачната меланхолия, носталгията по земята, питащите устни, тайнственото чело, впримчващите къдрици, прикриващите мигли, божествената гордост, земната скромност, ангелската чистота, тайното поруменяване, леката стъпка, въздушната грация, отпуснатата поза, мечтателния копнеж, необяснимите въздишки, меките очертания, пищната гръд, заоблените бедра. На цялото това богатство на красивото мъжът, любовникът прелъстител реагира в целия възможен спектър на чувствата – усмивка, въздишка, заплаха, желание, изкушение, сълзи, надежда, страх, — за да може в крайна сметка да съедини фрагментите, да събере частите в едно цяло. Несъмнено Киркегор открива тук едно несъмнено свойство на естетическото и на естетическото възприемане: да бъде живо единство н да се възприема като живо единство, не като мъртъв детайл, като безжизнен фрагмент, а като целокупност, в която пулсира живот и чиито детайли са живи, насочващи и отвеждащи към нея. Постигането на тези именно цялост е „славата и божественото на естетиката, която се отнася само до красивото: всъщност тя се занимава само с изящната литература и с прекрасния пол” (Или-или).
Естествено любовта, еротиката имат степени — висшата степен на еретическото е въплътена в Дон Жуан, който според Киркегор е съвършен естет, търсещ не просто сексуални удоволствия, а превръщащ в удоволствие самото удоволствие. Измежду всички художествени превъплъщения на знаменития севилски герой Киркегор поставя най-високо Моцартовия Дон Жуан. „Със своя Дон Жуан Моцарт влиза в малкия безсмъртен кръг на онези, чиито имена, чиито произведения времето няма да забрави, защото за тях си спомня вечността.” В тази опера намират съвършен израз стихията на естетическия човек като сетивно, непосредствено, свободно от дълг и изцяло отдадено на насладата същество, абсолютното естетическо отношение, страстта към безкрайното, пълният размер на сетивния опит, безусловната отдаденост на света. В Дон Жуан за пръв път в света сетивността е издигната до принцип и изразена като принцип, затова тук еротичното се определя чрез друг признак – прелъстяването.
Темата за Дон Жуан (Моцартовия) – предмет на едно есе от първия том на Или-или – естествено продължава в Дневник на прелъстителя – друго и най-голямо по обем есе, поместено в същия том. От всички видове любовници Киркегор предпочита като предмет за анализ именно прелъстителя. Той е, който според него в най-голяма степен въплъщава естетическата същност на любовта и изразява най-пълно нейното вътрешно художествено начало. Това качество на естетика да изпитва двойна наслада – най-напред от онова, което го заобикаля, от преживяването на онова, на което се отдава, а след това от собствената си личност, от егоизма на съществуването си, от собственото си наслаждение и опоетизирането на заобикалящата го действителност, при което той се гледа отстрани като наслаждаващ се субект на наслаждението – намира своя съвършен израз при прелъстителя. Прелъстителят се наслаждава от своето желание, а още докато се наслаждава, той вече търси нов обект и така безкрай.
В самото прелъстяване се проявява изкуство, при него са необходими много имащи много общо с естетическото способности, като ум, съобразителност, остроумие, находчивост, изобретателност и т. н. Прелъстителят не се домогва до онази, която прелъстява във външен и чисто физиологически смисъл, той няма нищо общо с онова полуживотно-получовек, което се стреми единствено към плътско удовлетворение. Прелъстителят ненавижда насилието в любовните дела, той е артист, поведението му е колкото е възможно по-артистично, той води нещата по такъв начин, че момичето да превърне желанието си да му се отдаде в единствена цел на своята свобода о в това да вижда своето блаженство. Прелъстителят търси у себе си и проявява навън духовното, той трябва да бъде винаги верен на идеята, на естетическата идея,той знае стойността на духовната радост. И тъкмо затова му е необходима способността за духовно влияние, в това е тайната на неговата сила – за истинския прелъстител прелъстяването е цяла поема. И това е още едно основание, което го сродява с естетическото. Прелъстителят лъже, плете измами, крои интриги, той измисля, хитрува, фантазира, макар и користно, за облага, а този фантазно-изобретателен, творческо-евристичен момент сам по себе си, абстрактно, има нещо общо с естетическото. Любовта, страстта, която Дон Жуан превръща в донжуанство, е естетическа не като сляпа сила на природата, като тъмен порив, нагон, а като конкретна, индивидуална и индивидуализирана, приемаща всеки път конкретен и различен сетивен облик в прелъстената жена, като способност за превъплъщения, която е практически безгранична – списъкът на прелъстените от Дон Жуан включва 1003 имена само в Испания. Поемата на прелъстяването, както и всяка поема, има начало, среда и край. В основата на всяко прелъстяване стои желанието, а то е свързано със своя обект така, сякаш са близнаци. Няма желание без нещо, което се желае, а обектът става желан именно когато е пожелан. Но тези изглеждащи като близнаци желание и обект за разлика от библейските близнаци, чиято последователна поява става причина за безброй усложнения и драми, се появяват едновременно, в абсолютно един и същ момент и тъкмо поради това те не са свързани, а разединени, така че са необходими усилия, енергия, напрежение, за да се съединят. Прелъстяването осъществява желанието, което вече е станало гласно, непобедимо, триумфиращо, непреодолимо и демонично. В първата степен желанието е мечта, във втората — търсене, в третата — желание. Но едва третата степен е желание в собствения смисъл, тук то е намерило своя предмет, сляло се е с него неотделимо. Ако в първата степен изобщо липсва обект, а във втората той се открива във възможната му множественост, в третата степен, която е синтез на първите две желанието е вече същинско.
Началото на прелъстяването трябва да е смътно, неясно и открито за всяка възможност – на този етап прелъстителят има толкова възможности, колкото и верният любовник. А и любовта на прелъстителя е с по своему честни намерения – само че в естетически смисъл, в който честните намерения не означават нищо, тъй като с честни намерения можеш да попаднеш в ръцете на някакъв съпруг глупак. Достойнството на прелъстителя е в двуличието, лицемерието, лукавството, с които натурата на прелъстяваната ще стигне до пълното си развитие и така те двамата ще станат най-подходящи един за друг. И при съжителството им – сиреч в средата на поемата – прелъстителят сам си създава сърце, подобно на сърцето на онази, която прелъстява. Художникът рисува своята възлюбена, скулпторът моделира своята и това им доставя удоволствие – прелъстителят прави същото, само че в духовен смисъл. А когато целта е постигната, прелъстената вече престава да го интересува, той я напуска тайно и безмълвно, защото истински ненавижда женските сълзи и молби. Обичал я е, но вече не я обича. Той бърза, чакат го други радости от други прелъстявания. Естетическото е безкрайно. С това решение за настоящето и свършеното, обърнато към мамещото бъдеще, завършва Киркегоровият Дневник на прелъстителя.
Дневникът. Именно дневник. На прелъстителя не му е достатъчно да прелъстява и да преживява насладата от търсенето, намирането и покоряването. На него му е необходимо и описанието, литературното претворяване на процеса на прелъстяването, което му доставя втора и допълнителна наслада. Затова става необходим Дневник на прелъстителя, в който – при наличието на литературно умение – действителността се претопява в поезията. Дневникът следва перипетиите на прелъстяването, допълва го, придава му поетичен смисъл. Прелъстителят става естет-художник в двояк смисъл – като прелъстител и като писател. Дневникът е полуистина-полуизмислица, прелъстителят сам не различава достатъчно действителността от поезията, в действителното той привнася и много от фантазията си, а това поетическо осмисляне и досъздаване на действителното му носи нова наслада — насладата е основен мотив и главна цел на всеки прелъстител. Изконно естетическите и единствено естетическите според Киркегор теми – изящната литература и прекрасният пол — тук намират не просто своето единство, а органичната си цялост, абсолютното си тъждество. Литературно превъплътеното прелъстителство е възможният максимум на неговото осъзнаване. Да бъдеш влюбен е красиво, а да съзнаваш това е интересно. В концепцията на Киркегор естетическото – прелъстителят като висш момент на осъзнато естетическо съществуване – съчетава, слива в едно красивото с интересното, защото красивото може и да не е интересно, а интересното да не е красиво.
Киркегор не остава при анатомията на прелъстителството, той иска да проникне зад феноменологията на естетическото съществуване. Във втория том на Или-или вече от други, от по-висшите етически позиции Киркегор търси причините, довеждащи до естетическото съществуване, и ги открива в меланхолията, в отчаянието и в крайна сметка — в безверието. Меланхолията е истерия на духа, сладостта й идва от двусмислеността, от неопределеността, от невъзможността да се изтръгне от непосредственото. Натъженият, наскърбеният човек знае защо е тъжен и скръбен, меланхоликът не знае причината за своята меланхолия, такава видима причина няма, затова меланхолията е безгранична н от меланхолия човек попада в естетическо състояние. От меланхолия и от отчаяние. Защото много често естетическият начин на живот във всичките му видове и степени идва от отчаяние, именно отчаяният се хвърля в обятията на естетическото, мислейки, че печели целия свят, но всъщност губейки душата си. А отчаянието, както се оказва в една от по-късните и озаглавена с евангелски текст (Йоан.11,4) книга на Киркегор – Болест за умиране, – е желанието да не бъдеш какъвто си; по-дълбоката му степен е желанието изобщо да не бъдеш; а най-дълбоката – желанието да бъдеш като някой друг, желанието за друго аз. Непосредственото няма аз и не го познава, то постоянно се променя като дрехите, които носи неговият представител, и естествено накрая потъва във фантазията, в романтичното.
Естетическият стадий на живота, естетическата сфера на съществуването е продиктувана от същите душевни състояния, които образуват гамата на романтическото светоусещане (макар и преосмислен, романтизмът живее в Киркегоровата философия), сред които преди всичко се открояват сетивната непосредственост, съмнението и отчаянието. А тези типично романтически настроения се свързват в някакъв смисъл с вечното, когато намират своя художествена персонификация в три световни, вечни образа на музиката, поезията и митологията — в Дон Жуан, Фауст и Ахасфер. И трите образа идват от далечното минало на народната легенда, по-точно от християнското средновековие, макар и да са предмет на многобройни художествени версии и интерпретации в литературата и музиката от по-ново време. Християнството изключва от себе си сетивността, принципа на сетивността, но именно защото го изключва, то го постулира. Гръцката античност не изключва сетивността, напротив, предполага я като най-естествено състояние на човека и боговете, на прекрасната човешка индивидуалност, на индивидуалността на божествата и следователно не я издига до обособен и самостоятелен принцип. Постулирайки сетивността като обособен и самостоятелен принцип, християнството превръща основаващата се на нея еротика в демон. Но демоничното, което християнството, макар и индиректно, постулира, трябва да се представи не просто като принцип, абстрактен принцип, а като въплъщение на този принцип в отделен, самостоятелен индивид и тогава налице е понятието за сетивно-еротичен гений. Със стихията на това демонично-еротично-духовно-гениално християнството всъщност открива път на музиката, която единствено може да го изрази в дълбочините му. Езическата античност е епоха на пластическите изкуства, християнското средновековие – на музиката, която в еротично-сетивния гений намира своя абсолютен обект, макар че, естествено, е в състояние да изразява и много други неща.
Дон Жуан е символ и въплъщение на сетивната непосредственост. и макар множеството литературни и театрални превъплъщения на великия гражданин на Севиля да показват в каква степен тор”! е жив в стихията на своята бясна гонитба на наслади, именно Моцартовият Дон Жуан е върхът на тази символика.
Моцарт пръв и единствен е разбрал демона на еротиката, схванал е Дон Жуан като демонична сила именно защото е изключен от духа (от християнството), а в този именно демон музиката намира своя абсолютен обект. Музиката е средство и среда на демоничното н едно от доказателствата за това е, че на всеки религиозен ентусиазъм тя винаги е изглеждала твърде подозрителна.
Фауст е символ и въплъщение на съмнението, на съмнението в наука и познание, в слова и в мисли – и от съмнение той се обръща към делата, към непосредствените дела на непосредствеността, които се оказват същите земни радости и наслади, на които се отдава и Дон Жуан. Следователно по друг път, по пътя на съмнението, Фауст стига до естетическото съществуване на Дон Жуан, Фауст е по-демонична фигура от Дон Жуан, макар че той съблазнява само една. Защото той търси не толкова наслада за сетивата, колкото развлечение за ума, неговата съмняваща се душа иска спокойствие и от нищото на съмнението иска да съгради спокойствие, макар и само за миг, върху невинната жертва на съблазънта. Съмнението може да се простира до определени граници и да продължава до определено време. Но веднъж загубило всяка почва под себе си, то се превръща в отчаяние, което само чака съмнението да изчерпа себе си, за да се появи като най-зъл демон.
Ахасфер, Скитникът евреин, е символ и въплъщение на отчаянието, на отчаянието, дошло от загубената или по-точно от ненамерената вяра, на отчаянието, породено от наказанието, което е вечно и безкрайно, от вечното и безкрайно скиталчество. А според Киркегор отчаянието е основното настроение (меланхолията сама е негов продукт или степен към него), което поражда естетическото състояние, естетическия начин на живот, то е в подосновата и на съмнението, и на еретическия живот.
А от тези три образа, три символа на три основни душевни състояния на човека, кай-високо трябва да се постави Фауст като висш синтез и на трите, защото според Киркегор именно Фауст е, който съчетава и слива у себе си сетивността, съмнението и отчаянието. Душевното безпокойство, тревогата — тези типични романтични състояния — изпълват типичните образи на романтизма за разлика от класическото изкуство. Защото дори най-класическото безпокойство (например в скулптурната група Лаокоон) е още ведро, докато и най-чистата ведрост на романтизма е вече безпокойствие.
От отчаяние всъщност е продиктувана и знаменитата ирония — един от най-съществените признаци на естетическото, — чийто всепризнат първомайстор е Сократ и на която двадесет и осем годишният Киркегор посвещава първото си значително произведение – Върху понятието за ирония с постоянно позоваване на Сократ (1841), – своята магистърска дисертация.
Според Киркегор както естетическото изобщо, така и иронията е състояние, човешко състояние, екзистенция и всеки познава традицията, свързваща думата ирония със съществуването на Сократ. Но характерното за съществуването ирония е, че то няма нищо общо и всъщност е противоположно на същността. Ироникът говори обратното на онова, което мисли и което според него е същността. Но неговите думи, скриващи, преобръщащи същността, са такива, че трябва да накарат останалите (разбиращите иронията) чрез преодоляване и отстраняване на видимостта на думите или жестовете, на явленията да вникнат и разберат скриваната от ироника същност. Съществуване, скриващо същността, за да я разкрие – това е иронията според Киркегор. И по това тя се различава от лъжата, дори и от официално високопоставената лъжа, например на дипломата, на когото думите са дадени именно за да скриват мислите му.
Иронията е състояние на тотално отрицание, на неприемане на нищо, на отхвърляне на всичко, на абсолютна негативност, изключваща всичко позитивно, на пълна деструкция, противоположна на всяка конструкция. Иронията е изискване за идеалност, която осъжда, но е неизпълнима, изискване за законност, която не може да се осъществи. Присъщото на иронията пълно отрицание на обективното довежда до освобождаване от него п на субективното, което започва да се чувствува срещуположно на всяка действителност, да се усеща само в своята сила, валидност и значение, невъзмутимо затворено в себе си. Иронията приравнява всичко, добро и зло, вяра и безверие; затворен в своето безразличие, всъщност породено от отчаяние, ироникът съпоставя безкрайното с крайното, не разбирайки или преструвайки се, . че не разбира разликата между тях. Целта на иронията не е извън нея, а в самата нея, задачата на ироника не е да накара другите да му повярват, а да се почувствува свободен н да осъществи своята свобода. Преодолявайки обекта и показвайки във всеки момент, че той не е реален, че всичко наоколо е пусто и празно, ироникът търси свободата в безкрайната абсолютна субективност на своето всъщност основано на съмнението ироническо съществуване.
Ироникът се стреми да се запази, криейки се в своята независимост от всичко, но всъщност иронията не пощадява, а дори най-малко пощадява и него самия. Иронията довежда принципа на деструкцията и до самата себе си — иронията на Сократ, неговото съзнание за пълната безсмисленост на целокупния субстанциален живот на гърците намира естествено и необходимо допълнение в неговата самоирония. Сократ симулира позитивно съществуване, неговият нихилизъм прави живота невъзможен и затова той е трагичен и изцяло несъвместим с другите, с действителността и времето си — присъдата и смъртта на Сократ са най-естественият завършек на неговата ирония, на ироническото състояние. Разрушителната стихия на иронията помита всичко пред себе си, на нея нищо не може да устои, нейна най-скъпа жертва става и самата личност на ироника, която с гибелта си заплаща радостта, удоволствието от играта с всичко и от отрицанието на всички. Иронията е съдба, съдбовна драма и в това е същността й като съществуване, екзистенция. Но същевременно тя не е и напълно трагична съдба, защото зад симулираното позитивно съществуване се крие дълбокото убеждение, че и животът (както всичка друго) няма особена стойност, а следователно и смъртта не е реалност и сама попада под ударите на иронията. Макар и в сферата на естетическото, на естетическия стадий на живота, иронията е отчасти и в етическото, в етическия стадий на живота или по-точно изпълва граничната зона между естетическата и етическата сфера.
Не просто случайно, нито пък по силата на чисто външни, формални връзки непосредственото съществуване на човека, намиращо висш израз в любовно-еротичното, и изкуството еднакво попадат в естетическата екзистенция; и не случайно или формално естетиката има за свой предмет и изящното изкуство, и прекрасния пол. Киркегор намира вътрешна, съществена връзка между любовта и изкуствата — намира я във времето, в начина, по който любов н изкуства се отнасят към времето.
Любовта, еротиката, прелъстяването са във времето, в последователността на любовните моменти – игри, обещания, победи. И изкуството – вторият извечен предмет на естетиката – се основава на времето и в зависимост от отношението към времето се определя абсолютната и относителната стойност на отделните изкуства. В общи линии Киркегор приема Хегеловата йерархична подредба на отделните изкуства (скулптура, живопис, музика, поезия), но я обосновава не с оглед на пълнотата на изразената Идея, не с оглед на намаляването на значението на сетивно-материалното и на нарастването на ролята на духовно-идеалното, а в зависимост от прехода на пространството във време, така че колкото в едно изкуство по-голямо значение придобиват временните характеристики, толкова по-висше е това изкуство. Диалектически и исторически развитието на художествено красивото се извършва от пространствените към временните определения и съвършенството на дадено изкуство зависи от неговата възможност да се отдели от пространството и да се насочи към времето,
Скулптурата и живописта са изкуства на пространството, а не на времето и във времето. Те са ограничени в един момент на изобразеното и колкото плодотворен (обърнат и към миналото, и към бъдещето) да е този момент, той все пак е в мига на времето.
Музиката е изкуството на времето, тя го съдържа като свой елемент, но то няма постоянно място в нея и тя – в това е нейното значение – непрекъснато се освобождава от него: музиката излъчва звукове въз времето, но веднага го отстранява, нейното изпълняване изисква време, но самата тя не е дълготрайна п умира след изпълнението си. Именно музиката, изкуството на времето, а не скулптурата или живописта може да изрази най-добре идеята за любовта, музиката винаги изразява непосредственото в неговата непосредственост – сетивното, страстта като художествен предмет (съдържание) намира съвършеното си изражение в езика на музиката (форма). Музиката с присъщото си разгръщане и осъществяване в последователността на времето може да изрази енергията, бурята, нетърпението, страстта и другите характерни за любовта състояния, нещо, което е невъзможно за скулптурата н живописта с присъщата им ограниченост само в един момент на времето. Музиката съдържа в себе си елемента време, без да участвува във времето като исторически процес, без да може да го изрази и постоянно скривайки го, и веднага отстранявайки го. Идеята за любовта е извънисторическа и надисторическа, следователно за нейното съвършено изразяване най-подходящо е онова изкуство, чиято форма е също максимално абстрактна, която включва времето, без да участвува в него. Моцартовият Дон Жуан е абсолютна хармония на съдържание и форма и затова заема най-високото място сред класическите художествени произведения. Музиката е най-адекватното средство за изразяване на естетическото, докато езикът сам по себе си тегне към духовното и рзсъдъчното „Там, където слънчевите лъчи не проникват, достигат тоновете” (Или —или). Музиката обогатява душата, озвучава я, прави я радостно-откровена….
Езикът и музиката съществуват във времето, ухото възприема последователността във времето, докато другите изкуства заемат място в пространството, окото възприема нещата изведнъж, цялостно,в пълното им пространствено съществуване. Затова според Киркегор, музиката е висше, съвършено изкуство именно защото е най-духовното изкуство. С включването на свойствата на сетивата (на степента, в която те възприемат духовното) в класификацията на изкуствата влиза и познатият аргумент на Леонардо да Винчи, извеждащ класификацията и йерархията на изкуствата от природата на възприемащите ги сетива. Киркегор използува същия аргумент, само че откъм другата му страна. За Леонардо най-съвършеното сетиво е зрението, а най-висшето изкуство поради това е живописта, за Киркегор най-съвършеното сетиво е слухът, а най-висшите изкуства – музиката и поезията.
Първият том на Или-или е написан от името на привърженика на естетическото начало, а вторият (който трябва да опровергае естетизма на първия том) – от името на привърженика на етическото начало, което тук се мисли като по-висше и по-съвършено. А тази дилема – или естетическото, или етическото – е сходна на дилемата, над която се е мъчил датският принц, на неговото да бъдеш или не, на неговото или-или. И все пак приликата тук е само донякъде. Защото Хамлет действително не е знаел кое е по-доброто – да бъдеш или не, а Киркегор казва своето решително да в полза на етическото. Наистина може да се живее или естетически, или етически, но трябва да се живе етически – такъв е отговорът на Или-или.
В първия – естетическия – том на Или-или главното внимание на Киркегор е насочено към любовта изобщо, към любовта извън норми и задължения, такава, каквато тя се проявява в от нищо неограничавания живот и най-ярко – в прелъстителя. Във втория – етическия – том на Или-или вниманието на Киркегор се насочва към любовта в брака, към узаконената любов, към любовта в границите на една институция и един от двата големи трактата в този том – Естетическата валидност на брака – всъщност показва метаморфозата от естетическото към етическото. Бракът внася в любовта морал, прави я морална и за разлика от ортодоксалното християнство, за което най-съвършената форма на земен живот е безбрачието, Киркегор мисли, че жененият човек, човекът в брака е най-близко до идеала. Едни от най-хубавите страници за брака в цялата световна литература са написани от Киркегор.
Любовта се появява най-напред, но тя не може да издържи съприкосновението с реалността и не става по-здрава при това съприкосновение. Затова се нуждае от брак, който винаги съдържа морален и религиозен елемент, липсващ на любовта, нуждае се от примирение, каквото тя сама не е в състояние да постигне. Любовта трябва да се свърже с брак, трябва да бъде свързана в брак. Бракът има предимство не само спрямо живота в самота, но н спрямо всяка чисто еротична връзка. В брака покорителят от съблазняването е заменен от притежателя, комуто разумно и с желание се отдава онази, която той желае да има – и в това е неговото величие. Разликата между любовника и женения човек е същата, каквато е разликата между покорителя и притежателя. И затова бракът е много повече от случайната любов, породена от усмивката на някое хубаво момиче, от случайния вкопчващ се поглед, от всичко, което става предмет на едно суетно въображение. В брака се преодолява егоизмът на самомнително-непосредствения живот, бракът е свързан с идеята за дълг и задължение. Именно бракът дава на човека позитивна свобода, освобождава го от връзките с другите, защото го ограничава във връзката само с една, освобождава го от много зависимости, както малки, така и големи, освобождава го от затруднения в естествени ситуации, от закостеняване на навиците, от тиранията на едностранчивостта, от превръщането му в роб на собствените капризи.
Бракът преобразува романтическата любов – в него тя намира истината, устойчивостта, свободата от зависимостта от непосредственото, временното, случайното. Времето е враг на естета, той е само сега и тук, за него не съществуват минало, бъдеще, история, естетът трябва да се освободи от времето, да убие времето. Бракът е преобразуване на първата любов, не нейно унищожение, не неин враг, а онова, от което тя действително се нуждае – сила и кураж. Романтическата любов е неисторична, само бракът я в прави истерична, като същевременно запазва и поезията на романтичната любов. И както изкуствата стават по-съвършени, когато преобразуват пространството във време, така според Киркегор и бракът, който в сравнение с моментната, непосредствената и сякаш лишената от време любов има в себе си време и вечност, е по-висш и по-съвършен.
Апологията на брака във философията на Киркегор има определен смисъл и най-точен адрес. Бракът е съпоставим с любовта по своя естетически елемент, но я превъзхожда по това, че съдържа етически и религиозен компонент. Бракът разкрива предимството на етическото пред естетическото съществуване, благословеният от църквата брак не само показва, че етическото е по-висше от естетическото, но и сочи пътя към най-висшето – религиозното съществуване, религиозния стадий на живота.
В трактата Естетическата валидност на брака Киркегор пише: „Духовният фактор в брака е по-висш, отколкото в първата любов и колкото по-високо е небето над брачното легло, толкова той е по-красив, по-естетически.” Само разглеждайки живота етически, на него може да се гледа и откъм красотата. Етическият възглед придава на живота красота, при него животът става обилен източник на красота. И в брака, след като човекът е взел решение, след като поради това е станал свободен, се запазва красотата, защото колкото индивидът е по-свободен, толкова по-естетически красив е и самият брак.
Различието между естетическото и етическото в човека според Киркегор е несъмнено – принципно и съществено. „Естетическото в човека е това, чрез което той е непосредствено такъв, какъвто е, а етическото е онова, чрез което той става, какъвто става” (Или-или). А главното, основното и решаващото, чрез което човекът става, каквото става, същественият признак на етическото съществуване според Киркегор, е изборът. Изборът, учението за избора, е нервът на Киркегоровата философия, на цялостния му светоглед. Висшият акт на човека като етическо същество е изборът. В някакъв смисъл Киркегор отъждествява и самия човек с неговата свобода, с възможността сам да решава дилеми – оттук и заглавието на основното произведение на Киркегор Или-или.
Пред човека непрекъснато и през целия му живот възникват дилеми, които той трябва да решава, да избира една от две или повече възможности и с това да се осъществи като човек, морално отговорен за това, което е, и за онова, което прави. Разбира се, избира и естетът, но неговият избор или се извършва непосредствено, или се губи в множеството обекти на избора, тоест или става по повеля на чувството, или е само за момента, като във всеки следващ момент е готов да се промени тъкмо защото няма под себе ги твърда етическа почва. Погледнато по-строго, на естетическия човек е присъщо не да избира, а. сам да бъде избиран от обстоятелствата, да бъде носен от събитията и осланяйки се на тях, да е всъщност зависим от тях.
Не само животът, другите могат да избират вместо човека. И човекът може да избира вместо личността, сиреч когато са пропуснати възможностите за свободен избор, да бъде направен такъв „избор”, който е принудителен, под влиянието на тъмните сили на неговата природа, а това също не е избор, защото е решение на „друг”, макар и този друг да е в човека.
Истинският избор предполага не само свобода от непосредственото, от робската прикованост към него, както и от тъмните сили в самия човек, изборът трябва да се освободи и от ироничната двусмисленост, от вечното витаене между сериозността и шегата, от чисто отрицателното отношение към заобикалящото, основано на равнодушието, на безразличието спрямо всичко и всички. И макар че романтическата философия и естетика са отправна точка и в много отношения хранителна среда на философията на Киркегор, тази философия е в някакъв смисъл и антиромантическа, защото на мястото на свободната фантазия, свободно витаеща над хора и природа, поставя вътрешния живот на човека като етическо същество и вместо необузданата от нищо игра на въображението търси дълга, избраното морално поведение ако не като върховна цел на съществуването и като главна тема на философстването, то поне като една от основните форми на екзистенцията и рефлексията над нея, откриващи пътя към религиозното съществуване и религията.
Изборът е ограничение, ограничение на решенията, преходът на естетическия човек в морален е преход от свободата на непосредственото съществуване, която осигурява пълен простор на въображението, към необходимостта на съобразеното решение, при което осъществяването на личността чрез изпълнението на дълга измества всяка игра на въображението. Избирайки, следователно избирайки една възможност, човек се отказва от всички останали – от отдал се на непосредственото с присъщото му множество от възможности, стихийно воден от него естет, той се превръща в етик, който ще следва единствено възможната да бъде избрана възможност, ще следва повелята на своя личен дълг, който го прави личност, определяща се и ръководеща се сама. Във философията на Киркегор етическият човек става синоним на избиращия човек, а неосъщественият избор – на липсата на индивидуалност, на личност, на етически човек. На избора Киркегор придава екзистенциален смисъл.
Изборът предполага момент, благоприятен момент, в който да бъде направен. Пропусне ли се този момент, животът сам ще направи „избор”, който ще бъде наложен на онзи, който е трябвало да го направи п който поради това ще изгуби своето аз, своята личност, своята индивидуалност, самия себе си. Но човекът трябва да избира не само в подходящо време — и онова, което той избира, трябва да е подходящо. Всъщност човек избира себе си, той не преодолява множествеността на дадените му възможности чрез избирането на една от тях, а осъществява себе си като личност, избирайки единствената възможност, която отговаря на личността му, която му е съответна и която той може да избере. Изборът осъществява в едно и също време две диалектически движения. Едното: избраното не е съществувало преди, то се е появило само с избора; другото — избраното е съществувало, защото иначе не би могло да бъде избрано.
Сам по себе си изборът е проява на нравствено мъжество, дори на нравствен героизъм – и често независимо от размера и значението на избраното. Някой може да покори цели царства и народи, без да е всъщност герой, а друг да е герой, побеждавайки само себе си. Един проявява мъжество при необикновени деяния, а друг – при най-обикновени. Тук същността е в това, как всеки върши своето дело. Правейки своя избор, макар и да е съпътстван от разкаяние, етикът не само че не бяга страхливо от живота, а мъжествено го побеждава, като – за разлика например от мистика – се връща в него.
Изборът е признак на етическото, етическо има само там, където има избор, и изборът – в крайна сметка – е избор между доброто и злото. Но той не се заключава в еднаквата възможност да се избира доброто или злото, и не в това се състои дилемата или-или. Изборът е самият акт на избирането, при който се избира доброто, той е в добрата воля, осигуряваща не само различаването, но и предпочитането на доброто. Етическият избор е по-лесен, защото не разполага с такова изобилие от предмети, както естетическият, но и по-труден, защото се извършва с много по-голяма решимост, енергия, страст. Затова пък този избор носи истинско щастие. Направеният избор изцяло запълва личността на избиращия с избраното, дава му пълно удовлетворение, издига душата му, придава му съзнание за собствено достойнство, които никога няма да изчезнат напълно, докато онзи, който не може да избира, линее и загива. Според Киркегор дългът не е повеля на разума, а на волята, волята, а не разумът е главният фактор на избора, макар че етическото разчита на яснотата и определеността на самосъзнанието. В това отношение Киркегор следва духа на познатата философска традиция, свързваща практическия разум, морала, с волята, а не с разсъдъка или с въображението.
Волята е изправена не толкова пред сума от прости житейски възможности, колкото пред необходимостта да определи себе си, да се изяви морално, при което индивидът в крайна сметка избира сам себе си и човешката природна даденост се превръща в личност. Същността на този избор не е гносеологическа, а етическа – изборът не се отнася до истината и заблуждението, а до доброто н злото. Затова различаването на доброто и злото е присъщо именно на моралната личност п истинската свобода се съдържа в нея, а не в естетическото съществуване, което, следвайки свободно потребностите на въображението, стига само до една елементарна свобода. Висшата, истинската свобода приема доброволно ограничението, произлязло от направения избор, и свободно си налага принудата на дълга. Но самия дълг Киркегор разбира не като обективна нравствена необходимост, като категоричен императив, стоящ извън и над индивида, а като чисто личен, субективен, като дълг на индивида и за индивида, като дълг, който е причина и резултат на нравственото изграждане, на нравственото самопораждане на всеки.
При Киркегор изборът като главен признак на етическото е свързан със субекта и само със субекта, той няма никакви опорни точки във всеобщото и необходимото, произтича от съществуването и по същината си е екзистенциален. А такава етика не може да избегне рисковете на релативизма и лишавайки се от всеобщото и необходимото, губи обективноетическия критерий. Етическото не може да се сведе до това прословуто избери себе си: „Дълг! Ти, възвишено, голямо име, ти, което не обхващаш в себе си нищо приятно, което съдържа ласкателство, а по-скоро изискваш подчинение, н все пак не заплашваш с нищо, което би възбудило в духа естествено нежелание и страх, за да подбуди волята, а само излагаш един закон, който от само себе си намира достъп в духа и дори против волята печели високо уважение към себе си (макар и невинаги спазване), пред което всички склонности занемяват, въпреки че тайно действат против него: кой е достойният за тебе произход и къде се намира коренът на твоето благородно потекло, което гордо отблъсква всякородство със склонностите, и от кой корен трябва да произлиза необходимото условие на онази стойност, която само хората могат да си дадат сами?”
При Киркегор напълно в съгласие с чисто субективно разбрания дълг на предно място излиза отчаянието — отчаянието от неизправения или лошо направения избор, отчаянието от късно направения избор, отчаянието на нравствено неосъществената и нравствено неродената личност. В стремежа си да освободи личността, да я остави само на съществуването и на свободата да избира само себе си Киркегор не вижда, не осъзнава, не разбира могъщите сили и полета, които стоят зад свободата на самоизбирането, зад решенията на личността и които всъщност ги насочват и определят.
Киркегор скъсва с цялата традиция на абсолюта, идваща от немската философия. За него единственият абсолют е човекът. Когато избира абсолюта, човек избира себе си в своето вечно значение на човек. Избирайки себе си, намирайки своето аз, етикът всъщност стига и до общочовешкото, защото индивидуалното и общочовешкото не са разкъсани и нямащи нищо общо, а са в такава връзка, че пълното разкриване и намиране на аза е същевременно разкриване и намиране на всечовешкото аз, на общочовешкото. Етическото все пак остава преди всичко в сферата на общочовешкото и закона, докато естетическото постоянно тегне към индивидуалното и случайното. Етическият човек, направил своя избор, съсредоточил се в себе си, намерил своето аз, изключвайки привидността, първичната непосредственост на естетическото начало, заживява истински прекрасен живот и в този смисъл запазва естетическото, красивото. Но въпреки героичния опит на Киркегор да защити естетическото в пределите на етическото истински естетическото – непосредственото, свободното, основаното на склонност и влечение – остава низка и недостойна степен на съществуването. Естетическото според Киркегор е така или иначе и в края на краищата недостойното, което достойнството на морала трябва да отхвърли, ако човек иска да премине към по-съвършено съществуване.
Както при всяка диалектика, в третата степен – религиозната – ще става дума за преход, но този преход ще бъде не обикновен и обективен, а съкровен н субективен, лиричен, н такъв само според Киркегор може да бъде преходът от етическото към религиозното съществуване. Страх и трепет оспорва възможността на етическата форма па съществуването да схване и осмисли религиозната вяра, така както появилото се през същата година съчинение на Киркегор Повторението (1843) отказва тази възможност и на естетическото съществуване. „Ако поетът би имал по-дълбок религиозен опит, той не би станал поет. Тогава всичко би придобило религиозен смисъл … Религиозният индивид е образуван от самия себе си и отхвърля всички детски лудории на действителността.” Безкрайното примирение е последната стъпка преди вярата, примирението, което е мир и спокойствие, е състоянието, през което всеки трябва да мине, за да стигне до вярата. Съсредоточаването в себе си, което всъщност е примирението, животът в мир и спокойствие са противоположни на онова непосредствено отдаване на непосредственото, което е присъщо на естетическото състояние. Във вярата, изключваща съмнението, в истинската вяра ги няма нито разкаянието, което съпътства избора на етика, нито меланхолията и отчаянието, които определят непосредствеността на естетика. Но само две години по-късно в Стадии на жизнения път (1845) Киркегор въвежда страданието като едновременно същностна и отличителна характеристика на религиозното. Докато в естетическото съществуване същественото е насладата, а в етическото — борбата и победата, в религиозното съществуване същественото е страданието, и то не като преходно, а като постоянно. Оттук и постоянните страдания на вярващия, предизвикани от съмнението в силата, устойчивостта и размера на собствената му вяра, оттук и постоянният зов на стенещата Киркегорова душа, който толкова често се чува в неговия Дневник: „Ако аз имах вяра, щях да бъда с Регина.”
В Страх и трепет религиозното съществуване е описано като най-великата човешка страст, обхващаща целия живот и от всичките му страни, като най-съществена действителност на индивидуалното битие. Естетическото и етическото се оказват само път, сфери, стадии към съвършеното съществуване (и това е напълно естествено за мислител, който в такава степен търси във всичко сфери и стадии: стадии на жизнения път, стадии на познанието, осъществяването, на приобщаването). При естетическото човек е още в плен на външното, сетивното, на обкръжаващия го свят; при етическото човек се обръща към вътрешното н в избора осъществява своята нравственост; но едва при религиозното човек, отдавайки се на волята на бога, напълно постига себе си. Ако в Или-или етикът е доказал своето предимство пред естетика, това е само в границите на дилемата естетическо-етическо, непосредствено-избрано, природно-морално. Но етическото, избраното, моралното не са последната степен в жизнения път, те сами се нуждаят от преодоляване и преосмисляне и трябва да бъдат преодолени н преосмислени. Религиозното е враждебно на етическото в не по-слаба степен, отколкото етическото — на естетическото. За разлика от етическото религиозното не се нуждае от избор, пред него не стои дилемата или-или. Религиозното е пълната отдаденост на човека на бога, пълното право на бога спрямо човека – и то е осъществимо само от вярата.
Но преди религиозното съществуване и като действителен преход от етическото към религиозното Киркегор търси междинен момент (аналогичен на иронията като преходен момент между естетическото и етическото) и – колкото и на пръв поглед странно да е това – го намира в хумора. Именно хуморът като съчетание на комичното и трагичното, хуморът с пристрастието му към парадокси и абсурди, с присъщата му субективност е в преддверието на вярата, на религиозното, макар и сам по себе си да не е вяра и религия. Хуморът остава в сферата на забавното и веселото, но в него вече твърдо присъствуват и тъгата, и скръбта, и страданието, и жертвата и те са, които гледат към вярата и предхождат религиозното.
Както естетическото съществуване намира своето абсолютно въплъщение в Дон Жуан, Моцартовият, така и религиозното съществуване според Киркегор намира своето абсолютно въплъщение в Авраам, Библейският. Спазена е и логиката на сферите: за естетическото – най-земният от всички земни хора, за религиозното – най-богоотдаденият измежду всички вярващи. Авраам – рицарят на вярата – е примерът, образецът и съвършенството на религиозното съществуване. Авраам отива в обетованата земя, без сам да знае къде отива. Бог иска от Авраам да му принесе в жертва Исаак, най-свидното и скъпото, което има, дългочакания син, опората на неговия живот и на неговата старост, и Авраам, без да се замисли, без да избира, без да се изправя пред някакво или-или, е готов да даде тази жертва. Авраам е готов да пожертвува Исак заради Бога, защото Бог иска това, но и заради себе си, защото Бог го е поискал от него – а това е едно и също. Бог иска доказателство за вярата на Авраам и Авраам му го дава.
Историята познава много случаи, когато бащи жертват децата си, когато при тази жертва устата не произнася слова, а душата се облива в кръв и сълзи, защото жертвоприносителите са мъже и граждани, а не убийци и садисти. … Само те, бащите, знаят какво значи наранено, съкрушено бащино сърце и колко болят раните, които те сами и със собствените си ръце трябва да си нанесат. … Тези постъпки са етически, целта им е в нещо по-висше и стоящо над тях, а героите им са трагични – те будят състрадание и предизвикват сълзи, трагичният герой е велик в моралното си достойнство. Вярно е, че според Киркегор, когато етическият човек избира, той осъществява своя дълг, разбран не като външно изискване на императива, а като следване на собствената си личност, но и когато повелята на личната воля съвпада с обществените нужди и се слива с народните потребности тя пак е осъществяване на собственото аз, съвпадащо с всеобщото, с валидното за всеки. Етическото е всеобщото, то е общозначимо. Ако народното благо изисква жертви, те трябва да се дадат дори ако са дъщерите на царя или на съдията-управител.
Постъпката на Авраам не е етическа: от етическо гледище той е трябвало да обича – както всеки баща – сина си и дори да го обича повече от себе си, той е трябвало да пази живота на сина си. Постъпката на Авраам не е оправдана и от каквото и да било логическо гледище: той не е разполагал с никакво доказателство, че смъртта на Исаак е Божия воля, Божия заповед, а още по-малко с увереност, че Бог ще му върне Исаак.
Жертвата на Авраам е чиста и безкористна жертва, той е готов за нея само защото Бог му я е поискал, защото се е обручил с Бога и защото този бог е неговият Бог. Авраам е извън етическото, той отстранява етическото, защото от гледище на никаква етика човек не може да вдигне ножа над сина си. Решавайки да пожертвува Исаак, Авраам напуска етическото и логическото гледище, чието величие е в чисто личното достойнство. „Рицарят на вярата се оттегля от всеобщото, за да стане отделна индивидуалност” (Страх и трепет). Постъпката на Авраам има своята цел в самата себе си, Авраам е рицар на вярата и ако вярата, неговата, не го ръководеше, той би бил просто убиец. По този начин религиозното отменя етическото, като взема в себе си целта, която етическото има извън себе си, – така то осъществява висшето съществуване на човека, съвършената екзистенция, която му е отредена, съществуването му като отделен индивид в противоположност на универсалното на етическото.
Според Киркегор религиозното съществуване се издига над ограниченото на общината и общественото, над рода и държавата и осъществява абсолютното отношение на индивида към абсолютното (бога). При религиозното съществуване чрез пълно примирение и без каквито и да е практически или теоретически съображения човек постига пълната отдаденост на абсолюта. Религиозното съществуване е висшето съществуване, защото се основава на абсолютния дълг към бога, на абсолютното отношение към абсолюта, затова при него отделната индивидуалност стои по-високо от всеобщото, от универсума.
……………………
Само вярата е в състояние да преодолее самотата на човека и само тя му дава възможност да осъществи истинско общуване с другите хора. Тук според Киркегор отново се проявява непосредствеността, но не естетическата, а една по-висша религиозна непосредственост, която е толкова по-парадоксална, ако се има предвид, че, от друга страна, истински религиозното е усамотеното. Въпреки относителната примиреност на етическото и религиозното в много отношения те запазват различието си, което често стига до противоположност, и едно от тези отношения е отношението на другите към етика и към вярващия. Рицарят на вярата е сам, отделна индивидуалност и по тясната пътека на вярата никой не би могъл да му даде съвет и никой не би могъл да го разбере. Рицарят на вярата е напълно изолиран, никой не му съчувства и никой не може да го разбере.
Според Кнркегор същностна характеристика на вярата, религията, религиозния стадий на живота е парадоксът, парадоксалното – цялото християнство се корени в тях. Вечната истина се появява във времето, Бог се появява като съществуващ, той се ражда, расте й умира, както и всеки друг индивид. А според Киркегор няма нищо по-парадоксално от това – по-парадоксално и по-абсурдно, но именно поради това – по-достойно. Висшата добродетел на абсурда е в това, че дори когато се надяваш, ти се надяваш против надеждата – вяра е онова, което гърците са наричали божествена лудост. Абсурдът е обект на вярата и единственият обект, на който може да се вярва. Изкачвайки планината в земята Мория, Авраам е твърдо решен да пожертвува Исаак, щом това е угодно Богу, но той вярва, че Бог няма да му поиска тази жертва – неговата вяра е чрез достойнството на абсурда и той е, който превръща убийството в богоугоден акт. Никоя мисъл не може да схване този акт, защото вярата започва точно там, където свършва мисълта, мисленето. Вярата е мъченичество, защото наистина само с мъка може да се вярва въпреки разума. И затова не трябва да има разум, необходимост, не трябва да има Сократ, Хегел, трябва да има вяра, абсурд, трябва да има Авраам, Иов, апостоли и чудотворци. Разумът трябва да се изгуби, за да се спечели вярата, вярвам, защото е абсурдно, и само освободени от разума, можем да спечелим Бога. Такъв е окончателният смисъл, крайната точка на философията на Киркегор.
Според Киркегор знанието и вярата са противоположности, които не се допират. Знанието е обективно сигурно, но то се занимава само с възможното, тоест с хипотетичното, вярата е несигурна, но само чрез нея може да се постигне истинската действителност — действителността на човешкото съществуване. Вярата не означава отказ от всичко крайно и ограничено, чрез вярата в абсурда, чрез достойнството на абсурда Авраам отново получава своя Исаак. Парадоксът на вярата е в несъизмеримостта на вътрешното с външното, на онова, което е в човека, с онова, което е извън него.
„Някой е станал велик, когато е очаквал възможното, друг – когато е очаквал вечното; но онзи, който е очаквал невъзможното, е по-велик от всички… Онзи, който се е борил със света, става велик чрез покоряването му, а онзи, който се е борил със себе си, става велик, побеждавайки себе си, но онзи, който се е борил с Бога, става най-велик от всички.., Авраам е най-велик от всички, велик чрез онази мощ, чиято сила е безсилието, велик чрез онази мъдрост, чиято тайна е глупостта, велик с онази надежда, чиято форма е лудостта, велик чрез любовта, която мрази себе си” (Страх и трепет).
Антитезата на разума според Киркегор е абсурдът — съществуването на човека е абсурд, единствената смислена антитеза на философията на разума е екзистенциалната философия, тоест философията на абсурда.
Но историческата и историко-философската традиция, много по-често и с много по-голямо основание е поставяла този въпрос от обратната му страна. Абсурдът не е изход, абсурдът не е решение, абсурдът е безпросветен застой, абсурдът е безпомощност на човека, фатално предопределено бездействие, лишено от идеал, квиетизъм[1], парализа на волята, маразъм[2] на ума, чудовищна хипертрофия[3] на чувството, свързано с вярата в чудеса. Рационалистическата философия, тоест философията на разума, е единствената смислена антитеза на философията на абсурда.
Целия текст можете да изтеглите от ТУК
[1] Квиетизъм – пасивно съзерцание на Бога
[2] Маразъм – общо падение на тяло и дух, пропадане
[3] Хипертрофия – неестествено прекалено увеличаване на обема